STEPNICKIE (RE)ANIMACJE KULTURALNE


Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne – etap II dobiegł końca.
Z dniem 15 listopada zakończył się czas realizacji inicjatyw lokalnych
na terenie Gminy Stepnica.

II etap Stepnickich (RE)Animacji bazował tylko i wyłącznie na działaniach praktycznych mieszkańców na rzecz społeczności Gminy Stepnica. Od września do listopada realizowane były niesamowite działania - siedem niepowtarzalnych inicjatyw.
Wszystkie działania odbyły się zgodnie założonymi celami i zakończyły się sukcesem. Siedem inicjatyw, siedem intensywnych działań mieszkańców, ogromny wkład i zaangażowanie zarówno prowadzących jak i uczestników. 17.11 w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne z koordynatorami inicjatyw, podczas którego mogliśmy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, jakie pojawiły się w trakcie realizacji działań. Koordynatorzy wyrazili ogromne zadowolenie z realizacji ich pomysłów, pojawiły się już plany dalszych działań i inicjatyw na rzecz mieszkańców. Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne były inspiracją dla wszystkich, nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Podobne działania na pewno będą kontynuowane.


RODZINY CZYLI MY Z KULTURĄ NA TY - Inicjatywa Grupy nieformalnej Ale Babki

Koordynatorem działania była Pani Joanna Strzelczyk. Zadanie realizowane było przez grupę nieformalną Alle Babki. W ramach inicjatywy kobiety wraz z rodzinami uczestniczyły w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, warsztatach bębniarskich, kulinarnych, teatralnych, florystycznych, zajęciach plastycznych, spotkaniach z literaturą, pakowaniu prezentów. Ponadto mamy ze swymi dziećmi udały się do Teatru Pleciuga na przedstawienie pt. ”Pinokio”. Wszystkie zajęcia odbywały się przy ogromnym zaangażowaniu mam oraz instruktorów prowadzących warsztaty. Wszystkie te działania składały się na jedną wspólną całość. Efektem końcowym projektu „Rodziny czyli My z Kulturą na Ty” był spektakl pt. „Afryka Dzika”  jaki odbył się 15 listopada. W trakcie warsztatów przygotowywano scenografię, uczono się kroków tanecznych, ról do odegrania, wybijania rytmów, przygotowano poczęstunek dla uczestników przedstawienia aby w efekcie końcowym móc zaprezentować swoją pracę wszystkim mieszkańcom Gminy Stepnica. „Afryka Dzika” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności i zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Było to połączenie muzyki bębnowej na żywo, tańca, recytacji, gry aktorskiej, pięknej wystawy plastycznej ze słodką niespodzianką dla wszystkich widzów.

>>>galeria<<<

---------------------------------------------------

Grupa nieformalna Ale Babki od września br. realizuje projekt „RODZINA CZYLI MY Z KULTURĄ NA TY”, odbywający się w ramach STEPNICKICH (RE)ANIMACJI KULTURALNYCH. Działania dotyczą kobiet, które od kilku lat biorą udział w zajęciach fitness organizowanych przez M. Kanię, dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Stepnickiej. Na tej bazie członkinie grupy postanowiły uaktywnić kulturalnie swoje dzieci i rodziny.
Była nauka udzielania pierwszej pomocy, warsztaty bębniarskie, warsztaty teatralne, spotkania z literaturą, zajęcia plastyczne, wspólne pieczenie ciasteczek, nauka układania kwiatów, pakowania prezentów oraz wyjazd dzieci i mam do teatru Pleciuga na przedstawianie „Pinokio”. Wszystkie te zajęcia odbywają się przy zaangażowaniu mam i prowadzone są przez instruktorów. Panie w tym czasie ćwiczą – dbając o swoją kondycję i sprawność. Przed uczestnikami projektu jeszcze wyjazd do teatru dla dorosłych, warsztaty bębniarskie oraz najważniejsze wydarzenie czyli podsumowanie projektu. Wszystkich, którzy chcą obejrzeć efekty pracy projektowej zapraszamy w dniu 15 listopada br. o godzinie 16:00 do hali widowiskowo-sportowej w Stepnicy. Odbędzie się tam przedstawienie teatralne połączone z prezentacją gry na bębnach oraz pokaz aerobikowy. Będzie też można oglądać prace wykonane przez dzieci. Realizacja projektu była możliwa dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Stepnicy.

Grupa Nieformalna Ale Babki


MUZYCZNO-TEATRALNA JESIEŃ KULTURALNA - Inicjatywa sołectw: Racimierz, Żarnowo, Łąka

koordynowana przez Panią Aleksandrę Kulmę. Były to niecodzienne wydarzenia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Inicjatywa składała się z 3  spotkań.  Pierwszym z nich był spektakl teatralny ”Jak dwa Michały teatr budowały”. Skierowany był głównie do młodszej publiczności, ale i dorośli chętnie wzięli w nim udział. Drugim był koncert filharmoniczny „Gala Operetkowa”, podczas której można było zobaczyć występy znakomitych artystów szczecińskiej sceny - Pani  Lucyny Boguszewskiej, Pana Pawła Wolskiego, Pana Mirosława Kasperskiego, Pana Andrzeja Prusa-Wakulskiego, muzyków i śpiewaków operowych Opery na Zamku w Szczecinie. W repertuarze Gali pojawiły się  m.in. „Willia” z operetki „Wesoła wdówka”, ”Miłość to niebo na ziemi” z operetki „Paganini”, ”Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair lady” czy „Brunetki, blondynki”. Kolejne wydarzenie to „Wieczór z czardaszem”, podczas którego mieszkańcy mieli przyjemność posłuchać niesamowitych głosów szczecińskiej sceny operowej. Goście wykonali najsłynniejsze światowe czardasze, a anegdoty  przytaczane przez prowadzącego Pana Zenona Borkowskiego rozbawiały do łez. Nie codziennie w Racimierzu zdarza się okazja do uczestniczenia w tego typu koncertach, a wrażenia są nie do opisania.

>>>galeria<<<

Po raz drugi już Dom Kultury w Racimierzu miał przyjemność gościć artystów scen szczecińskich z programem "Wieczór z czardaszem". Przyjechali w tym samym składzie, wykonali najsłynniejsze światowe czardasze, całość ubarwił po raz pierwszy u nas pan Zenon Borkowski, nie tylko prowadząc spektakl, ale też świetnie bawiąc publiczność anegdotami.

Koncert „Gala operetkowa” w Domu Kultury w Racimierzu

17 października w Racimierzu odbył się koncert operowy, który niewątpliwie był dużym wydarzeniem kulturalnym w naszej gminie. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne możliwy był występ znakomitych artystów scen szczecińskich - pani Lucyny Boguszewskiej sopran - primadonny Opery na Zamku w Szczecinie, pana Pawła Wolskiego pierwszego tenora Opery na Zamku w Szczecinie pana Mirosława Kasperskiego - skrzypce i śpiew oraz pana Andrzeja Prus-Wakulskiego - fortepian. Repertuar m.in. „Willia” z operetki „Wesoła wdówka”, ”Miłość to niebo na ziemi” z operetki „Paganini”, ”Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair lady" czy „Brunetki, blondynki”. Porażające głosy i przepiękny koncert. Większość słuchaczy miała pierwszy raz w życiu kontakt z tego rodzaju sztuką.

Zapraszamy wszystkich na drugą część koncertu - 14  listopada o godz.17.00 do Domu Kultury w Racimierzu i do obejrzenia fragmentów części pierwszej na portalu społecznościowym Facebook Racimierz Dom Kultury.


BOMBA ZAJĘĆ W CZARNOCINIE - inicjatywa Grupy nieformalnej z Czarnocina

Inicjatywa bogata w liczne wydarzenia kulturalne. Koordynatorem inicjatywy była Pani Wiesława Kołodziejek wspierana przez panią Bożenę Wasiak. W trakcie realizacji zadania od wrześnie do listopada w Czarnocinie odbyło się wiele działań integrujących, aktywizujących mieszkańców i edukacyjnych. „Bomba zajęć w Czarnocinie” to:
- Wieczór filmowy pod gwiazdami, który odbył się na placu pod muszlą i podzielony był na dwie części - dla dzieci i dorosłych.
- Wycieczka rowerowa po okolicy, w której uczestniczyły głównie dzieci z mamami,
- Wspólne wykonanie tablicy wjazdowej „Czarnocin Wita” zakończone pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Podczas realizacji tej części projektu powstała własnoręcznie wykonana przez mieszkańców tablica, która została umieszczona przy wjeździe do Czarnocina. Projektem i koordynacją działań plastycznych nad tablica zajął się Pan Marek Pawlak.
- Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży nie tylko na temat „Okolice Czarnocina”. Powstało dużo prac, które wyeksponowane zostały w świetlicy wiejskiej, a dzieci które uczestniczyły w zajęciach plastycznych otrzymały na podsumowanie projektu słodkie upominki
- Warsztaty z papierowej wikliny, w trakcie których mieszkańcy mogli nauczyć się wykonywać koszyczki i choinki z papierowej wikliny.
- Warsztaty szycia, podczas których szyto fartuszki, ściereczki, obrusy do świetlicy wiejskiej, a także można było zobaczyć jak wykonać spódniczkę lub poszewkę na poduszkę.
- Warsztaty z garncarstwa, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Podczas warsztatu mieszkańcy uczyli się pracować na prawdziwym kole garncarskim wykonując dzbanuszki, miseczki i inne cuda, a także poznali tajniki ręcznego wykonywania przedmiotów z gliny.

>>>galeria<<<

-------------------------------------

„Bomba zajęć w Czarnocinie” to jedna z inicjatyw lokalnych realizowana w ramach działania Stepnickie ( RE)Animacje Kulturalne dofinasowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Na tę inicjatywę składają się takie działania jak:
-        Wieczór filmowy pod gwiazdami
-        Wycieczka rowerowa,
-        Wspólne wykonanie tablicy wjazdowej Czarnocin Wita
-        ognisko
-        Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży
-        Warsztaty z papierowej wikliny
-        Warsztaty szycia
-        Warsztaty z garncarstwa
27.09.2014 miało miejsce pierwsze wydarzenie, a dokładnej mówiąc wieczór filmowy pod gwiazdami. Wyświetlono dwa filmy na dużym ekranie pod czarnocińską muszlą. Pierwsza wyświetlona została bajka dla dzieci, a następnie komedia dla dorosłego widza. Na film przyszły dzieci z rodzicami, a także młodzież i dorośli zamieszkujący Czarnocin.
03.10.2014 dobyła się wycieczka rowerowa, w której uczestniczyły dzieci i ich rodzice. W trakcie wycieczki można było zobaczyć między innymi okolice Czarnocina i wsi Kopice, przystań w Kopicach.
05.10.2014 pod muszlą w Czarnocinie zebrali się mieszkańcy, by wspólnie wykonać tablice wjazdową „Czarnocin Wita”. Malowanie, klejenie, kolorowanie, robienie dodatkowych zdobień zajęło wszystkim bardzo dużo czasu. Pierwszym projektem i wykończeniem zajął się Pan Marek Pawlak. W trakcie prac plastycznych rozpalono ognisko, podczas którego można było piec kiełbaskę. Był to idealny przerywnik ciężkiej pracy. Przy ognisku pojawiło się wielu mieszkańców, a wspólne przebywanie było sympatycznym sposobem na spędzenie popołudnia.
10.10.2014 w świetlicy wiejskiej zebrały się dzieci i młodzież na zajęcia plastyczne. W trakcie wykonywali prace, które będą brały udział w konkursie. Tematem przewodnim był Czarnocin. Komisja wyłoni i nagrodzi zwycięzców konkursu na zakończenie projektu słodkimi nagrodami.
18.10.2014 również w świetlicy wiejskiej w Czarnocinie odbyły się warsztaty z papierowej wikliny. Mieszkanki Czarnocina pokazywały i tłumaczyły jak np. zrobić koszyczek czy choinkę z papieru. Zajęcia wymagały od wszystkich dużej cierpliwości i kreatywności. Było to kolejne spotkanie łączące pokolenia, a efekty pracy były niesamowite.


MŁODZI REPORTERZY - Inicjatywa Samorządu Uczniowskiego z Gimnazjum

To cykl zajęć reporterskich podjętych przez Samorząd Uczniowski z Gimnazjum im. Dywizjonu 303 w Stepnicy. W trakcie intensywnych warsztatów młodzież miała okazję zapoznać się z obsługą sprzętu reporterskiego, stanąć za i przed kamerą, poznać techniki prowadzenia wywiadów, a także montażu filmów. Udało im się dotrzeć do ciekawych osób, z terenu gminy Stepnica i przeprowadzić z nimi wywiady. W efekcie powstał film: „Stepnica i jej ludzie z pasją”, w którym udział wzięli: Pani Eugenia Kielik – założycielka zespołu Stepniczanie, Pani Irena Kaliska – kolekcjonerka, Pani Anna Dubas – najstarsza mieszkanka naszej gminy, Pan Karol Kania – trener tenisa stołowego, Bartosz Blatkiewicz – zawodnik tenisa stołowego, Aleksandra Sikora – reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet i Mateusz Wyziński – muzyk, obecnie grający w zespole „Cisza Jak Ta”.  Premiera filmu miała miejsce podczas III Przypływu Teatralnego i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Publiczność zgromadzona w sali nagrodziła zespół reporterski wraz z prowadzącym warsztaty Panem Jackiem Drożdżalem głośnymi brawami. Uczestnikami warsztatów byli: Karolina Gieraszek, Monika Nowak, Aleksandra Sokolińska, Natalia Gierut, Natalia Hyba, Karolina Banaś, Tomasz Gancarczyk.

>>>galeria<<<


OBUDZIĆ KREATYWNOŚĆ - Inicjatywa Centrum Edukacji Nieformalnej i Outdooru

Inicjatywa adresowana była do animatorów, pracowników świetlic wiejskich, ośrodków kultury, nauczycieli, wolontariuszy. Obudzić kreatywność to jednodniowe szkolenia animacyjne, intensywne, twórcze, integrujące, kształcące takie umiejętności jak komunikacja, czy praca zespołowa. W trakcie szkolenia, które odbyło się w Szkole Aktywnego Wypoczynku FRAJDA, uczestnicy pracowali w dwóch grupach po 20 osób, mieli zapewniony catering kawowy oraz posiłki. Prowadzący zarażali uczestników swoją energią i chęcią do działania, a zadania, które przygotowali dla uczestników były inspiracją do pracy z grupami dziecięcymi, młodzieżowymi i dorosłymi.

>>>galeria<<<

--------------------------------------------------

Zaproszenie dla animatorów, pracowników świetlic wiejskich,
ośrodków kultury, szkół i bibliotek
W ramach STEPNICKICH (RE)ANIMACJI KULTURALNYCH będziemy realizować
projekt „Obudzić kreatywność”

W dniu 12 listopada 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy odbędzie się jednodniowe (6 godzinne) szkolenie.

Treścią szkolenia będą gry i zabawy adresowane do dzieci i młodzieży, które można wykorzystać w działaniach świetlic wiejskich, ośrodków kultury, szkół, bibliotek. Proponowane gry i zabawy, mają charakter edukacyjny, podnoszące poziom kreatywności i kompetencje społeczne. Mogą być również wykorzystane przez prowadzących w procesie twórczym w pracy z grupami artystycznymi.

Będziemy pracować w 2 grupach po 20 osób.

Uczestnikom zapewnione zostaną nieodpłatnie: serwis kawowy, obiad i kolacja. Dojazd do Stepnicy na koszt własny.

Zapraszamy w imieniu GOK i Centrum Edukacji Nieformalnej
do zgłoszeń e-mailowych:
gok.stepnica@op.pl
lub centrum.nfe@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Prowadzącymi zajęcia będą animatorzy regionalni Centrum Aktywności Lokalnej


PRZYJACIELA MAM - Inicjatywa Uczniowskiego Klubu Sportowego Zalew Stepnica

Inicjatywa PRZYJACIELA MAM to próba zintegrowania młodzieży na co dzień skupionej wokół zajęć sportowych, podjęta przez trenerów UKS Zalew Stepnica. W ramach zajęć prowadzonych na przestrzeni prawie dwóch miesięcy, odbyły się między innymi warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, wspólne odrabianie lekcji, spotkania z interesującymi osobami ale także ciekawa gra terenowa i kino letnie. Wszystko okraszone grami i zabawami integracyjnymi. Jednym z celów Inicjatywy było pokazanie młodzieży, że poza sportem istnieje bogata oferta innych aktywności, które nie muszą z nim kolidować, ale współdziałać. Ponadto  prowadzący starali się doprowadzić do spotkania i poznania się wzajemnie piłkarzy UKS Zalew Stepnica i Pioniera Żarnowo, gdyż pomimo działania na tym samym terenie, drużyny te nie współpracują ze sobą zbyt często. Pomysłodawcy Inicjatywy „Przyjaciela Mam” chcą to zmienić i doprowadzić do współdziałania tych grup na wielu innych płaszczyznach niż tylko w rozgrywkach sportowych.

>>>galeria<<<


DZIEŃ SĄSIADA - Inicjatywa Grupy nieformalnej ze Stepniczki

Dzień Sąsiada za nami. Dopisała pogoda oraz mieszkańcy. Festyn sąsiedzki odbył się 20.09.2014 r. na boisku sportowym w sołectwie Stepniczka. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy rozrywkę i liczne atrakcje, dzięki którym czas spędzili aktywnie i ciekawie. Przyświecał nam jeden cel: integracja mieszkańców.
Wśród atrakcji nie zabrakło zabaw dla najmłodszych oraz dorosłych. Zabawy z MIMI KONEWKA, CO SPADŁA Z DRZEWKA Z KRAJU BAJU BAJU :-) sprawiły, że czas miedzy 15 a 18 minął zaskakująco szybko. W turnieju gier podwórkowych pełno było śmiechu, muzyki oraz licznych nagród. Pojawił się również element edukacyjny w postaci zajęć plastycznych pt. „Coś kuchennego może być również plastycznego”. Dorośli natomiast mogli wspólnie z naszym Gościem Panią Mirosławą Nowak przygotować wspaniałe węgierskie danie „BOGRACZ”. Danie okazało się bardzo pyszne, a wspólne gotowanie fascynujące. Natomiast mali sąsiedzi po wyczerpujących zabawach mogli się posilić wspólnie przyrządzonymi naleśnikami z różnego rodzaju dżemami z naszej „Stepniczkowej Spiżarni”. Na terenie boiska nie zabrakło pysznych wypieków oraz słoiczkowych przetworów, przy których mieszkańcy mogli na nowo się poznać i porozmawiać. Powołana Sąsiedzka Komisja wyłoniła zwycięzców (I, II i III miejsce) za:
Najpyszniejszy domowy przetwór z warzyw:
1. Grażyna Nijak – Sos słodko kwaśny z cukinią
2. Anna Kaźmierczak – papryka w zalewie
3. Irena Kaźmierczak – sałatka jesienna
Najpyszniejszy domowy przetwór z owoców:
1. Halina Kleszcz – Dżem jagodowo – truskawkowy
2. Anna Kaźmierczak  - Dżem malinowy
3. Izabela Moryś  - Maliny
Każdy z uczestników uhonorowany został nagrodą pocieszenia.
Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem tego dnia okazało się ogłoszenie „NAJŻYCZLIWSZEGO SĄSIADA 2014”, którym to poprzez liczne sąsiedzkie głosy został  Pan Mariusz Woźniak – Gratulujemy
Zabawę zakończyło wspólne rozegranie meczu piłki siatkowej oraz integracyjne pieczenie kiełbasek .
Dzień sąsiada zorganizowany został przez przystąpienie Nieformalnej Grupy „Stepniczka: do  Projektu STEPNICKIE (RE)ANIMACJE KULTURALNE, które stworzone zostały po to, aby zachęcić do wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej.
W ramach STEPNICKICH (RE)ANIMACJI KULTURALNYCH Nieformalna grupa Stepniczka otrzymała pieniądze, aby dzięki nim zrobić coś dobrego dla siebie oraz ludzi dookoła.
Nieformalna Grupa „Stepniczka” pragnie podziękować za organizację i wspólną zabawę.

Barbara Kleszcz

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowe Centrum Kultury – Dom Kultury+ - Inicjatywy Lokalne 2014.

>>>galeria<<<


 



Od maja do lipca działaliśmy w ramach projektu Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne - etap I

Oto skróty wydarzeń:

Film 1

Film 2

Film 3


OGŁOSZENIE WYNIKÓW NABORU 

wybor wnioskow

Z przyjemnością zawiadamiamy, że podczas komisji wyboru inicjatyw, która odbyła się w dniu 18.07.2014 w Gminnym Ośrodku Kultury, jej czlonkowie wybrali 7 inicjatyw spośród 9 zgloszonych do realizacji w ramach projektu Stepnickie (Re)Animacje Kulturalne. Wnioski, którym się poszczęściło to:

"Rodzina czyli My z Kulturą na Ty" zgłoszony przez grupę nieformalną Alle Babki;

"Młodzi Reporterzy" zgłoszony przez samorząd uczniowski z Gimnazjum w Stepnicy;

"Przyjaciela Mam" zgłoszony przez UKS Zalew Stepnica;

"Muzyczno-Teatralna Jesień Kulturalna" zgloszony przez sołectwa Łąka, Racimierz, Żarnowo;

"Dzień Sąsiada" zgloszony orzez grupę nieformalną Stepniczka;

"Bomba zajęć w Czarnocinie" zgloszony przez grupę nieformalną  Czarnocin;

"Obudzić kreatywność" zgloszony przez Centrum Edukacji Nieformalnej. 

W składzie komisji znalaleźli się przedstawiciele: Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury oraz wszystkich inicjatyw zgloszonych w naborze. 

Serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością wyczekujemy realizacji wniosków. 

>>>galeria<<<


SZKOLENIA Z PISANIA WNIOSKU

W związku z naborem do projektu STEPNICKIE (RE)ANIMACJE KULTURALNE w dniach 1-4 lipca 2014 odbędą się szkolenia z pisania wniosków dla wszystkich grup zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie.

HARMONOGRAM SZKOLEŃ:

01.07.2014, godzina 15.00-17.00 w GOK w Stepnicy - szkolenie prowadzone będzie przez Pana Michała Krzywaźnię

02.07.2014, godzina 15.30-17.30 w Domu Kultury w Racimierzu - szkolenie prowadzone będzie przez Pana Michała Krzywaźnię

03.07.2014, godzina 13.00-15.30 w świetlicy wiejskiej w Kopicach - szkolenie prowadzone będzie przez Panią Irminę Łachacz

04.07.2014, godzina 18.00-20.00 w GOK w Stepnicy - szkolenie prowadzone będzie przez Panią Paulinę Blatkiewicz

Zapraszamy wszystkich chętnych!


ZASADY WYBORU

16 czerwca 2014 roku odbyło się spotkanie zespołu składającego się z przedstawicieli: Urzędu Miasta i Gminy Stepnica, organizacji pozarządowych oraz GOK, celem opracowania zasad wyboru inicjatyw społecznych - regulaminu, wzoru wniosku oraz karty oceny.

>>>galeria<<<

REGULAMIN KONKURSU    pobierz

FORMULARZ WNIOSKU     pobierz

KARTA OCENY                 pobierz

Nabór wniosków od 01 do 16 lipca 2014!


WYRAŹ SIĘ! WYPEŁNIJ ANKIETĘ!

(pobierz)

Pobierz ankietę, wypełnij i dostarcz do Gok-u. Twoje zdanie jest dla nas ważne.

Możesz to zrobić osobiście lub mailowo na adres: gokwstepnicy@gmail.com


SPOTKANIE FOKUSOWE - RELACJA

23 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy odbyło się pierwsze spotkanie informacyjno-zapoznawcze oraz spotkanie fokusowe dotyczące projektu Stepnickie  (RE)Animacje Kulturalne realizowanego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2014. W spotkaniu wzięło udział 18 mieszkańców Miasta i Gminy Stepnica, a poprowadzone zostało przez koordynatora projektu Irminę Łachacz, pracownicę Gminnego Ośrodka Kultury Paulinę Blatkiewicz oraz animatora Narodowego Centrum Kultury Zbigniewa Łukaszewskiego. Podczas spotkania fokusowego uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć się na temat życia kulturalnego w gminie Stepnica. Wymienili poglądy i uwagi na temat oferty kulturowej naszej miejscowości i podzielili się bardzo celnymi spostrzeżeniami. Podczas warsztatów zgromadzeni musieli wykazania się kreatywnością i chęcią działania. Pracując w grupach wymyślano propozycje wydarzeń, które można byłoby zorganizować na terenie naszej gminy. Była to prawdziwa burza mózgów, w trakcie której powstały bardzo ciekawe i oryginalne pomysły na działania („Kampania wrześniowa”, „Międzypokoleniowe warsztaty szycia”, „rajdy piesze, ogniska, rajdy rowerowe z ogniskami, „koncert piosenki harcerskiej” itp.). W trakcie spotkania przedstawiono przybyłym najważniejsze założenia projektu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, harmonogram, etapy, terminy planowanych działań i zbliżających się wydarzeń w ramach Stepnickich (Re)Animacji Kulturalnych oraz zaprezentowano inicjatywy lokalne realizowane na terenie Polski. Spotkanie trwało dwie godziny i był to bardzo konstruktywnie spędzony czas. Dzięki mieszkańcom i uczestnikom mogliśmy poznać potrzeby, opinie i zainteresowania, a także punkt widzenia i sugestie dotyczące działalności kulturalnej w Gminie Stepnica.

>>>galeria<<<


"O (RE)ANIMACJACH…

Projekt STEPNICKIE (RE)ANIMACJE KULTURALNE został stworzony po to, aby zachęcić do wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej. W wyniku projektu, organizacje pozarządowe, jak również „zwykli” mieszkańcy gminy, będą mogli zrealizować swoje pomysły na to, jak ożywić kulturę. Zastanówcie się jak jest? A jak mogłoby być? Co Wy zrobilibyście inaczej? A co zrobilibyście nowego? W ramach STEPNICKICH (RE)ANIMACJI KULTURALNYCH otrzymacie pieniądze, aby dzięki nim zrobić coś dobrego dla siebie oraz ludzi dookoła. Zbierzcie kilka osób - to nie musi być wielka grupa, ale muszą to być osoby chętne i zaangażowane. Wymyślcie coś razem, coś co by Was bawiło, wzbogaciło ofertę kulturalną gminy, coś czego nie było, albo co było, ale może być lepsze. Może to być impreza, warsztaty, wystawy, turnieje, konkursy, happeningi lub coś, co przyjdzie Wam do głowy i chcecie to zrealizować. Ten projekt jest po to, by pomóc Wam zrealizować własne pomysły. Przede wszystkim stąd wezmą się fundusze, ale nie tylko. Jest to również sposób na nawiązanie współpracy między grupami nieformalnymi i organizacjami. Może to być początek owocnego współdziałania na rzecz społeczności gminy Stepnica. Warto próbować, zwłaszcza gdy są pieniądze. Spróbujcie.

>>>galeria<<<


HARMONOGRAM

05.05.2014 – Rozpoczęcie projektu

22.05-14.06.2014 – Ankietowanie społeczności, diagnozowanie potrzeb kulturowych mieszkańców, wywiady swobodne, akcja promocyjna w Internecie oraz poprzez materiały promocyjne

23.05.2014 – Spotkanie fokusowe oraz informacyjno-zapoznawcze

20.06.2014 – Ogłoszenie zasad wyboru inicjatyw, regulaminu, rozpoczęcie naboru wniosków

01-16.07.2014 - Nabór wniosków z inicjatywami

01-04.07.2014 – Spotkania szkoleniowo - konsultacyjne z potencjalnymi realizatorami działań lokalnych

16-23.07.2014 – Wybór inicjatyw przez komisję


Stepnickie (RE)Animacje Kulturalne to nowe niesamowite i ekscytujące zadanie realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury na terenie Miasta i Gminy STEPNICA w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2014.

Głównym założeniem i celem Stepnickich (RE)Animacji Kulturalnych jest tworzenie nowych, dobrych praktyk uczestnictwa w życiu społecznym i lokalnym, aktywizacja, integracja społeczna, edukacja, a także współpraca między pokoleniowa poprzez realizację oddolnych inicjatyw społecznych. Działanie umożliwia realizację projektów niestandardowych, alternatywnych, wykraczających poza budynek, dziejących się w przestrzeni publicznej. Umożliwi również mieszkańcom Gminy Stepnica współtworzenie oferty Gminnego Ośrodka  Kultury. Rozpoznanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej oraz ocena programu Ośrodka Kultury przy współpracy z mieszkańcami wpłynie na tworzenie tożsamości tego miejsca.

Poprzez projekt każdy chętny będzie miał okazję pozyskać fundusze na zrealizowanie swojego pomysłu na działania lokalne angażujące i motywujące do współpracy swojej społeczności lokalnej. Pomysły mogą być różne: szkolenia lub warsztaty, wspólna impreza kulturalno-rozrywkowa, kino letnie … itd. Tak naprawdę jest tyle pomysłów ilu ludzi chętnych do działania. Teraz każdy z nich może się wykazać i każda idea ma szansę na realizację.  

Projekt skierowany jest do Mieszkańców Miasta i Gminy Stepnica, osób otwartych, kreatywnych, chcących realizować pomysły i mieć wpływ na kulturę Miasta i Gminy Stepnica. Zapraszamy więc stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne (min. 5 osób), świetlice wiejskie i szkolne, klasy szkolne oraz samorządy uczniowskie, sołectwa, itp. Weźcie sprawy w swoje ręce. Bądźcie współtwórcami życia społecznego i kulturalnego w gminie Stepnica. Jesteśmy pewni, że w każdym z Was drzemią pokłady energii i pomysłów, które długo nie mogły ujrzeć światła dziennego, bo po prostu nie było jak ich sfinansować. Teraz to już nie problem. Fundusze są, wystarczy wyciągnąć po nie rękę. Każdy może, Ty też możesz!

 

Pierwsze spotkanie informacyjno-zapoznawcze
dotyczące wyżej wymienionego projektu
odbędzie się 23.05.2014 o godzinie 17.00
w Gminnym Ośrodku Kultury